V ČR je povinné očkování proti tetanu. Provádí se injekcí do svalu v oblasti ramene. Doporučený interval k přeočkování je 15 let, širší tolerance je 10 – 20let.

Další očkování jsou nepovinná, ale doporučená:

Očkování proti chřipce probíhá každoročně v podzimním období. Pojišťovny hradí očkování pacientům od 65 let nebo s chronickým onemocněním plic či kardiovaskulárního systému.

Očkování proti pneumokokům způsobujícím zápal plic je hrazeno pacientům od 65 let nebo s chronickým onemocněním plic či kardiovaskulárního systému. Podává se jednorázově bez nutnosti přeočkování.

Očkování proti klíšťové encefalitidě se doporučuje všem věkovým kategoriím. Od 50 let je hrazeno zdravotní pojišťovnou. Základní očkovací schéma se skládá ze tří dávek během jednoho roku, je možné zahájení očkování v kterémkoliv ročním období, přeočkování probíhá v intervalech 3 – 5 let.

Dále je možné individuálně zvážit potřebu očkování proti meningokokům, žloutenkám A a B, pásovému oparu, apod. Očkování nutná pro cestování do exotických zemí je vhodné konzultovat v očkovacím centru Avenier, kde případná očkování doporučí a navrhnou vhodný časový harmonogram.

Zdravotní pojišťovny v rámci svých programů nabízí příspěvky na nepovinná očkování: https://www.avenier.cz/cz/prispevky